เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย ยินดีต้อนรับคุณ, บุคคลทั่วไป กรุณา เข้าสู่ระบบ หรือ ลงทะเบียน
วันที่ 20 เมษายน 2024, 08:16:43
หน้าแรก ช่วยเหลือ เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก

• ข้อมูลหลักเว็บไซต์
  • เชียงรายวันนี้
  • ท่องเที่ยว-โพสรูป
  • ตลาดซื้อขายสินค้า
  • ธุรกิจบริการ
  • บอร์ดกลุ่มชมรม
  • อัพเดทกระทู้ล่าสุด
  • อื่นๆ

ประกาศ !! กรุณาอ่านเพื่อทำความเข้าใจ : https://forums.chiangraifocus.com/index.php?topic=1025412.0

+  เว็บบอร์ด เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย
|-+  ศูนย์กลางข้อมูลเชียงราย
| |-+  เรื่องล้านนา ภาษากำเมือง
| | |-+  มาเฮียนตั๋วเมืองกั๋นเต๊อะ
หน้า: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 พิมพ์
ผู้เขียน มาเฮียนตั๋วเมืองกั๋นเต๊อะ  (อ่าน 93768 ครั้ง)
คำหล้า
ชั้นประถม
*

« ตอบ #80 เมื่อ: วันที่ 27 เมษายน 2011, 08:37:32 »

เข้ามาเอาความฮู้ก่าเจ้า ยิงฟันยิ้ม
KIN SHOWA
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #81 เมื่อ: วันที่ 27 เมษายน 2011, 13:38:45 »

สุดยอด ใครอ่านได้เก่งมาก
Number9
แฟนพันธ์แท้
*

« ตอบ #82 เมื่อ: วันที่ 02 พฤษภาคม 2011, 13:10:18 »

ขอบคุณกู่ผู้กู่คนที่ให้ความรู้ดีๆ เพื่อเป็นวิทยาทานเจ้า

« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 02 พฤษภาคม 2011, 13:14:07 โดย Number9 » IP : บันทึกการเข้า
nansom
ชั้นประถม
*

« ตอบ #83 เมื่อ: วันที่ 09 พฤษภาคม 2011, 10:57:09 »

ขอเอาไปสอนละอ่อนตวยเน้อ เหมาะขนาด รวมเป๋นเล่มบ่ดีกาหา
aOmzii^^
มัธยม
**

วันนี้ลำบาก พรุ่งนี้สบาย แม่สัญญา

« ตอบ #84 เมื่อ: วันที่ 17 พฤษภาคม 2011, 12:40:17 »

อ่านได้เป๋นบางกำเน้อเจ้า อิอิ
น้าวัยทองฯ
แฟนพันธ์แท้
*

« ตอบ #85 เมื่อ: วันที่ 02 กรกฎาคม 2011, 16:55:42 »

ตาเคยสอนอยู่แต่ตอนนั้นยังน้อย ตอนนี้ลืมหมดแล้วครับ

ขอบคุณที่เอามาสอนเน้อ

yammaha
ชั้นประถม
*

« ตอบ #86 เมื่อ: วันที่ 20 กรกฎาคม 2011, 16:04:33 »

ภาษาำทัยไม่เคยได้ A เลย ข้างโต๊ะตลอด ถึงรอดมาด้าย
LucKy99
DavidsofAJ
ชั้นประถม
*

« ตอบ #87 เมื่อ: วันที่ 20 กรกฎาคม 2011, 16:25:31 »

ผมเองไค่เฮียนตัวเมืองมาจั้ดเมิน เกยซื้อหนังสือของสภาวัฒนธรรม เมื่อประมาณปี 2545 มา หัดเขียน   หัดจำตัวเมือง เหมือนเฮาเฮียน กอ ไก่ หรือเอ บี ซี แล้วผสมสระ วรรณยุกต์ ตัวสะกด ปรากฏว่า บ่าลุกครับ มันบ่ค่อยจำ ย้อนว่าเฮาเฮียนฮู้คนเดียว ยะกานตวย เลยบ่มีเวลาเฮียน หรือศึกษาเต็มตี่ จนลืมไปแล้วว่า หนังสือเล่มนั้นไปอยู่เหียตี่ไหน จำได้ว่า คัดตัวเมืองได้บ่กี่ตัว ก้านครับ จนมาหันอ้ายหนานตี่ทำงาน เปิ้นมีหนังสืออยู่เล่มนึ่ง เป็นของท่าน มณี พยอมยงค์  ก็ขอยืมหนังสือของเปิ่น มาถ่ายเอกสาร  เปิ้น เขียนได้ดีครับ เปิ้นบ่ได้เริ่มจาก กะ ขะ
แต่เปิ้นเริ่มจาก กะไก่ไล่กันอยู่ในเล้า ขะไข่กินกับข้าวก็ลำดี ไปติก ๆ จนถึง ออออกเกล้ามันสมอง แต่กำอ่านหมู่นี้ เปิ้นเขียนเป็นตัวเมือง แล้วมีตัวไทยกำกับ ผมก็เขียนตวย ทั้งๆตี่ยังบ่ฮู้เป็นตัวอะหย้งพร่อง ก็แกะไปตามตัวหนังสือเปิ้น เลยฮู้ว่า ตัวอะหยังเป็นตัวอะหยังได้กำตัวกำตัว สระก็ได้ตวย เจื่อก่อครับ ผมดีใจและภูมิใจขนาดเลยตี่ว่า ยังเขียนบ่ถึงออออกเกล้ามันสมอง ผมสามารถอ่านเดาตัวเมืองได้แล้ว แล้วมันก็ท่องได้ง่าย จำง่ายเนื่องจากมันคล้องจองกัน เมื่อมีน้องตี่ยะกานเปิ้นสนใจตวยผม ก็หื้อถ่ายเอกสาร จากหนังสือนี้ไปศึกษาวิธีเดียวกับผม จนบ่าเดี่ยวนี้ ไอ่น้องตี่ว่านี้เก่งเหลือผมแล้ว ขนาดฮู้วรรคอักษร แต่ผมอ่านออกได้ เก้าสิบกว่าเปอร์เซ็นก็ยั้ง ยังกึ้ดว่าจะปิ้กไปศึกษาต่อแหม เลยซื้อหนังสือตัวเมือง ทั้งของท่านบุญคิด วัชรศาสตร์ หนังสือคร่าว กลอนต่างๆ ตี่เป็นตัวเมืองเก็บไว้ แม้แต่เรื่องม่วน ๆ ล้านนา ตังหลายก็ซื้อมาเก็บไว้ก่อน แต่ดูท่าจะหื้อลูกบ่าว (ตอนนี้สองขวบปลาย) มาเฮียนแตนเหีย ละก็บ่อฮู้ เพราะยังบ่ได้ไปอ่านแหมเลย ได้ไปอู้กับท่านผู้ฮู้ ท่าน อาจารย์ชรินทร์ เปิ้นว่าบ่ดีละ ผมว่าผมบ่ละแน่นอน ลูกผมตึงจะหื้อเฮียนตัวเมือง เพราะบ่าเดี่ยวนี้ ผมยังน้อยใจเลยว่า ลูกผมมันบ่าอู้กำเมืองภาษาป้อมัน แต่ไปอู้ภาษาอีสานแม่มันเหีย เมียผมก็ชาตินิยมสูงบ่ยอมอู้กำเมืองกับลูกตวยผม อ้างว่าวันหน้ามันตึงอู้ได้ แม่นแล้ว มันต้องเขียนได้แหมตวย เหนือภาษาแม่มันแหมก่อน เพราะอีสานถามแล้ว บ่มีภาษาเขียน นี่หล่ะความภูมิใจ ลูกยวนล้านนาของผม
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 20 กรกฎาคม 2011, 17:17:04 โดย ZamBae » IP : บันทึกการเข้า

natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #88 เมื่อ: วันที่ 21 กรกฎาคม 2011, 21:38:32 »

หมู่อีสานกะมีภาษาเขียนอยุ่ไจ้กะคับถ้าจำบ่ผิดฮ้องว่าอักษรธรรมอีสานอี้นาคับผ่อซั้นกะเป๋นอย่างตั๋วเมืองเฮานะ   ถ้าจำบ่ผิดแหมเปิ้นว่ากำเมืองเฮาเป๋นแม่แบบอี้นาคับ
LucKy99
DavidsofAJ
ชั้นประถม
*

« ตอบ #89 เมื่อ: วันที่ 21 กรกฎาคม 2011, 23:00:23 »

ถ้าผมจำบ่ผิดเหมือนกัน ถ้าบ่าอ่านจากไชยนารายณ์ ก็ล้อล้านนานี่ล่ะ เปิ้นว่าตัวเมืองไปเผยแพร่ยังลาว ในด้านการศาสนา  รัชสมัยพระไชยเชษฐาหรือเปล่า ไม่แน่ใจ ฝั่งปู้นเอิ้นตัวเมืองว่าตัวธรรม น่าจะจารึกเกี่ยวกับพระธรรมคำสอนด้านพระพุทธศานา ใครบ่บวชบ่น่าจะฮู้ วานผู้ฮู้ตอบกำครับ หรือถ้าหาหลักฐานได้จะมาแถลงแหมกำ

เชียงรายพันธุ์แท้
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #90 เมื่อ: วันที่ 21 กรกฎาคม 2011, 23:03:17 »

ถ้าผมจำบ่ผิดเหมือนกัน ถ้าบ่าอ่านจากไชยนารายณ์ ก็ล้อล้านนานี่ล่ะ เปิ้นว่าตัวเมืองไปเผยแพร่ยังลาว ในด้านการศาสนา  รัชสมัยพระไชยเชษฐาหรือเปล่า ไม่แน่ใจ ฝั่งปู้นเอิ้นตัวเมืองว่าตัวธรรม น่าจะจารึกเกี่ยวกับพระธรรมคำสอนด้านพระพุทธศานา ใครบ่บวชบ่น่าจะฮู้ วานผู้ฮู้ตอบกำครับ หรือถ้าหาหลักฐานได้จะมาแถลงแหมกำ

แม่นแล้วครับ ตั๋วเมืองแพร่ไปถึงล้านจ๊าง เลยไปจ๋นเถิงหัวเมืองในแอ่งสกลนคร
แลตี้ราบสูงโคราชครับ

* 001.jpg (221.16 KB, 800x200 - ดู 519 ครั้ง.)
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 03 สิงหาคม 2011, 22:00:53 โดย เชียงรายพันธุ์แท้ » IP : บันทึกการเข้า
LucKy99
DavidsofAJ
ชั้นประถม
*

« ตอบ #91 เมื่อ: วันที่ 02 สิงหาคม 2011, 11:30:54 »

ตอนตี่ผมกำลังหัดเขียน หัดอ่านกำเมือง อ้ายฮิมบ้านเปิ้นว่า คนหัวดำเฮียนบ่ได้บ่าไจ่ก่าตั๋วเมืองนี่  ว่าอั้น ผมบ่ไจ่คนเจื่อคนง่าย อาศัยหลักกาลามสูตร (ตี่พระพุทธเจ้าสอนจาวกาลามะ) ก็อู้ดังไปเลยไผ่ว่า เปิ้นสอนแถวละอ่อนนักเรียน จะอี้ก่าถึงบ่มีไผสนใจ เอาตี่ไหนมาอู้ก็บ่ฮู้ อ่านมาแฮ๋มเมินเข้า อู้กับคนเฒ่าเปิ้นพร่อง ก๊ะว่าเป็นอุบายคนใต้ ตี่ยะฮื้อตัวเมืองหายไปจากโลกนี้ ด้วยวิธีสะป๊ะนอกจากห้ามการเฮียนกันแล้ว ใครมีปั๊บสาเก่า ๆ ตี่คนเก็บก็อ่านบ่ออก เอามาเผาเป็นผงสร้างพระ เอามากินเป็นยาเพราะว่าเป็นตั๋วธรรม กำศักดิ์สิทธิ์ ยะหื้อโรคหายได้ อี้หวะ แล้วก็จำกัดกั๋นแค่คนที่บวชอยู่ในวัด (ตี่เปิ้นลักสอนเอา) มาบ่าเดี่ยวนี้ แม้แต่ปั๊บลาน(เป็นกระดาษแล้ว) เปิ้นไจ้ตั๋วไทยอ่านเมือง อย่างตี่เขียนนี่แตน ไท่จะหมดแล้วก้าในล้านนานี้ เฮียนใหม่ก็ได้ครับ ของลุ่มต๋า ผมมีหนังสือเล่มเดียวยังอ่านได้ (แฮ่..แต่เขียนบ่ไค่ได้) จ่วยกันสืบทอด มันเป็นความภาคภูมิใจขนาดหนา ถ้าบ่มีตั๋วเขียนเป็นของเฮาแล้ว ประวัติศาสตร์ล้านนาตี่ฮู้กันในบอร์ดนี้ ก็จะบ่มีไผจด ไผแปลหื้ออ่าน หรือแปลก็จะแปลผิด ๆ บิดเบือน กึ้ดใหม่แตน อย่างพ่อขุนเม็งราย จะอี้ เฮาเถียงเขาบ่แป๊ก๊ะว่าเฮาบ่สนใจ ก๊ะว่าเฮาบ่ฮู้ ลองกึ๊ดผ่อน่ะครับ  ท่านคงบ่อยากหื้อเป็นอย่างชนกลุ่มน้อยตังหลาย ตี่เปิ่นบ่มีจะอี้ ขออนุญาต จขกท. จ่มหน้อย มันกั๊ดอก

แชมป์
เตรียมอนุบาล
*

« ตอบ #92 เมื่อ: วันที่ 19 สิงหาคม 2011, 20:06:31 »

เป๋ณเนรเกยเฮียนอยู่(วัดป่าซาง อ.พาน)
Theglockc
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #93 เมื่อ: วันที่ 23 กันยายน 2011, 16:41:22 »

จั๊ดไขเฮียนครับ....แต่ผะญ๋าผมมันปึ๊กล้ำ ยิงฟันยิ้ม
aomaom
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #94 เมื่อ: วันที่ 28 กันยายน 2011, 23:31:53 »

ถ้าได้เฮียนกับคนตี่เปิ้นจ่างสอนก็ปอเข้าใจง่ายครับ
saard_13
*

« ตอบ #95 เมื่อ: วันที่ 08 ตุลาคม 2011, 19:13:42 »

ขอโจ่ยเขีนนตั๋วเมืองฮื้อกำครับ
กำว่า
เจียงฮาย
อินเตชะ
จะเอาไปแกะสลักไว้แต่งบ้านครับ   ขอบคุณครับ
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #96 เมื่อ: วันที่ 22 ตุลาคม 2011, 16:48:16 »

ลองผ่อคับตั๋วหนังสือบ่เลิงเน้อ

* Doc2.docx (17.71 KB - ดาวน์โหลด 155 ครั้ง.)
* Doc2.docx (17.71 KB - ดาวน์โหลด 119 ครั้ง.)
poupoushop.com
~..Rose Apple..~
สมาชิกลงทะเบียน
มัธยม
*

แม่ค้า-คนเชียงใหม่.

« ตอบ #97 เมื่อ: วันที่ 30 ตุลาคม 2011, 12:49:50 »

ต๋อนหน้อยอู้ได้ เขียนได้  ใหญ่มาจ๋ำได้ก้าบางตั๋ว บางอัน

ชุดผ้าปูที่นอนราคาถูก http://poupoushop.com
ร้านLine https://shop.line.me/@poupoushop
Nick_Marine
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #98 เมื่อ: วันที่ 31 ตุลาคม 2011, 03:55:32 »

อู๊ว... ยากเหมือนกันน่อครับน้อ..
saard_13
*

« ตอบ #99 เมื่อ: วันที่ 07 ธันวาคม 2011, 22:12:28 »

ลองผ่อคับตั๋วหนังสือบ่เลิงเน้อ
ขอบคุณครับผม
หน้า: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 พิมพ์