เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย ยินดีต้อนรับคุณ, บุคคลทั่วไป กรุณา เข้าสู่ระบบ หรือ ลงทะเบียน
วันที่ 18 เมษายน 2024, 23:52:38
หน้าแรก ช่วยเหลือ เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก

• ข้อมูลหลักเว็บไซต์
  • เชียงรายวันนี้
  • ท่องเที่ยว-โพสรูป
  • ตลาดซื้อขายสินค้า
  • ธุรกิจบริการ
  • บอร์ดกลุ่มชมรม
  • อัพเดทกระทู้ล่าสุด
  • อื่นๆ

ประกาศ !! กรุณาอ่านเพื่อทำความเข้าใจ : https://forums.chiangraifocus.com/index.php?topic=1025412.0

+  เว็บบอร์ด เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย
|-+  ศูนย์กลางข้อมูลเชียงราย
| |-+  เรื่องล้านนา ภาษากำเมือง
| | |-+  ขอจ้วยอ่านกำเมืองจิ่ม มันอ่านว่าหยั่งใดครับ
หน้า: [1] พิมพ์
ผู้เขียน ขอจ้วยอ่านกำเมืองจิ่ม มันอ่านว่าหยั่งใดครับ  (อ่าน 1876 ครั้ง)
T Nakamura
ชั้นประถม
*

« เมื่อ: วันที่ 29 สิงหาคม 2011, 17:48:58 »

ปอดีว่า ได้ก้อนดินกี่มาก้อนนึ่ง
มันมีตั๋วเมืองเขียนติดตวยน่ะครับ
ผมก้อลองอ่านผ่อแล้ว มันอ่านบ่ฮู้เรื่องเลยครับ

ก้อเลย ขอความกรุณาปี้น้องลองอ่านหน่อยครับ
บ่ฮุ้ว่า มันเขียนแปล๋ว่าหยั่งใด

ตึงสองฮูปเป๋นฮูปเดียวกั๋น แต่ลองทำอินเวิร์ตมันบ่ดายครับ

* 003.jpg (200.09 KB, 600x516 - ดู 398 ครั้ง.)

* 004.jpg (257.53 KB, 600x516 - ดู 397 ครั้ง.)
แมงคอลั่น
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #1 เมื่อ: วันที่ 30 สิงหาคม 2011, 16:41:12 »

แถววัดห่างทางน้ำตกโป่งพระบาทแม่นก่อ เกยหันเมื่อประมาณ สิบกว่าปีก่อน
ตอนนี้ได้ข่าวว่า มชร.ไปบูรณะ เท็จจริงอย่างใดขอ ทราบด้วย
T Nakamura
ชั้นประถม
*

« ตอบ #2 เมื่อ: วันที่ 30 สิงหาคม 2011, 18:21:27 »

อันนี้ได้มาจากวัดเวียงเชียงรุ้งครับ
พระเปิ้นเอามาหื้อผ่อ เพราะเปิ้นกะลังป่ะเมื่อบ่ากี่วันมานี้ครับ
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #3 เมื่อ: วันที่ 01 กันยายน 2011, 12:33:18 »

ผมว่ามันขาดๆหายๆน่าคับอ่านแล้วจับใจ่ความบ่าได้แถมตัวหนังสือยังมาอ่านยากตวยย้อนเขียนบนดินกี่
วรรคแรก     ภิไธย
วรรค2        ปฏิอิยะ
วรรค3   สิ1ลูกสิกชู้แล
อ่านแล้วกะยังบะเข้าไจ๋คับย้อนมันขาดหายไปตางต้นๆ
(  ผิดถูกอย่างไดขอสุมมาเน้อคับมอกอ่านไปต๋ามผหย๋ามีน้อยตุ้นจ้าบ่เหลี้ยมเต้าฮือ)
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #4 เมื่อ: วันที่ 01 กันยายน 2011, 12:43:04 »

ที่วรรค3  อาจเขียนว่า "สิสาลูกสิก" ก่อกะบะแน่นาคับย้อนอ่านบะเข้าไจ๋คนเขียนอาจเหล้นกำแบบมดข่ามขนขวยกะได้
ละอ่อนโบราณ
ระดับ :ป.โท

« ตอบ #5 เมื่อ: วันที่ 01 กันยายน 2011, 17:30:30 »

ผมว่ามันขาดๆหายๆน่าคับอ่านแล้วจับใจ่ความบ่าได้แถมตัวหนังสือยังมาอ่านยากตวยย้อนเขียนบนดินกี่
อ่านแล้วกะยังบะเข้าไจ๋คับย้อนมันขาดหายไปตางต้นๆ
(  ผิดถูกอย่างไดขอสุมมาเน้อคับมอกอ่านไปต๋ามผหย๋ามีน้อยตุ้นจ้าบ่เหลี้ยมเต้าฮือ)
หันตวยต๋ามนี้

ที่วรรค3  อาจเขียนว่า "สิสาลูกสิก" ก่อกะบะแน่นาคับย้อนอ่านบะเข้าไจ๋คนเขียนอาจเหล้นกำแบบมดข่ามขนขวยกะได้
ถ้าอ่านว่าสิสา น่าจะไจ๊สะสองห้อง ก่อครับ
เสียดายเนาะก้อนกี่บ่สมบูรณ์

..............
T Nakamura
ชั้นประถม
*

« ตอบ #6 เมื่อ: วันที่ 04 กันยายน 2011, 18:31:14 »

หันตวยต๋ามนี้

ถ้าอ่านว่าสิสา น่าจะไจ๊สะสองห้อง ก่อครับ
เสียดายเนาะก้อนกี่บ่สมบูรณ์

ขอบคุณจ๊าดนักครับ ตี้จ้วยอ่าน
เพราะผมก็อ่านบ่ได้เหมือนกั๋น คืนป้อครูไปเกือบหมดละ

ผมก็ลองเอาไปหื้อคนตี้ฮู้จัก เปิ้นลองอ่านผ่อ ก็ได้มาอย่างอี้ครับ

"...ภิงธยย...
...บยิพงย...
...เสาะลัมสิกงัม แล"

บ่ฮู้ว่า อย่างใดแน่
แต่ตี้แน่ๆคือ อ่านแล้วบ่ได้ใจ๋ความเหมือนกั๋น

ก็ตั้งข้อสงสัยกั๋นว่า อันตี้เปิ้นเขียนไว้ สีท่าจะเป๋นกาถา ก่อนิครับ
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #7 เมื่อ: วันที่ 05 กันยายน 2011, 17:59:09 »

ขอสุมาเน้อคับไจ้ว่าจะอวดล็วกอย่างไดแต่ผมหันมันบ่ถูกดอกดายเลยมาอู้หื้อฟัง
ตามแต๊แล้วเฮาจักอ่านอย่างตี้อ้ายว่ามานั้นบ่ได้ เน้อคับมันผิดหลักเปิ้นตังมวล  สังเกตุง่ายๆอย่างวรรคตี้2   ตั๋วนั้นเป๋นตัว  อิ   จักอ่านว่าพงบ่ได้เน้อคับ
ปล..แลกเปลี่ยนกำฮู้กั๋นบ่ดายเน้ออ้ายไปโขดกั๋นนา
T Nakamura
ชั้นประถม
*

« ตอบ #8 เมื่อ: วันที่ 06 กันยายน 2011, 23:09:26 »

ขอสุมาเน้อคับไจ้ว่าจะอวดล็วกอย่างไดแต่ผมหันมันบ่ถูกดอกดายเลยมาอู้หื้อฟัง
ตามแต๊แล้วเฮาจักอ่านอย่างตี้อ้ายว่ามานั้นบ่ได้ เน้อคับมันผิดหลักเปิ้นตังมวล  สังเกตุง่ายๆอย่างวรรคตี้2   ตั๋วนั้นเป๋นตัว  อิ   จักอ่านว่าพงบ่ได้เน้อคับ
ปล..แลกเปลี่ยนกำฮู้กั๋นบ่ดายเน้ออ้ายไปโขดกั๋นนา

ขอบคุณจ๊าดนักครับตี้จ้วยกั๋นบอก ผมก็กึ๊ดว่ามันยังใดอยู่
ภาษาเขียนล้านนาต้องจ้วยกั๋นเขียน จ้วยกั๋นอ่าน จ้วยกั๋นฮักษาครับ

เป๋นเรื่องตี้ดีตี้เฮาได้ลองมาแลกเปลี่ยนความฮู้กั๋นครับ  ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม
เชียงรายพันธุ์แท้
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #9 เมื่อ: วันที่ 06 กันยายน 2011, 23:33:21 »

ตามแต๊แล้วเฮาจักอ่านอย่างตี้อ้ายว่ามานั้นบ่ได้ เน้อคับมันผิดหลักเปิ้นตังมวล  สังเกตุง่ายๆอย่างวรรคตี้2   ตั๋วนั้นเป๋นตัว  อิ   จักอ่านว่าพงบ่ได้เน้อคับ

ขอบคุณจ๊าดนักครับตี้จ้วยกั๋นบอก ผมก็กึ๊ดว่ามันยังใดอยู่
ภาษาเขียนล้านนาต้องจ้วยกั๋นเขียน จ้วยกั๋นอ่าน จ้วยกั๋นฮักษาครับ

เป๋นเรื่องตี้ดีตี้เฮาได้ลองมาแลกเปลี่ยนความฮู้กั๋นครับ  ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม

วรรค 2 "อิสส" แม่นก่อครับ

* 001.jpg (127.83 KB, 600x516 - ดู 282 ครั้ง.)
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 06 กันยายน 2011, 23:37:33 โดย เชียงรายพันธุ์แท้ » IP : บันทึกการเข้า
ละอ่อนโบราณ
ระดับ :ป.โท

« ตอบ #10 เมื่อ: วันที่ 07 กันยายน 2011, 06:22:13 »

ตามแต๊แล้วเฮาจักอ่านอย่างตี้อ้ายว่ามานั้นบ่ได้ เน้อคับมันผิดหลักเปิ้นตังมวล  สังเกตุง่ายๆอย่างวรรคตี้2   ตั๋วนั้นเป๋นตัว  อิ   จักอ่านว่าพงบ่ได้เน้อคับ

เป๋นเรื่องตี้ดีตี้เฮาได้ลองมาแลกเปลี่ยนความฮู้กั๋นครับ  ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม

วรรค 2 "อิสส" แม่นก่อครับ
หันทีแรกนึกว่าตั๋วยะ
แยงผ่อดีๆ มันเป๋นสะสองห้องก่อหา
ถ้าเป๋นอย่างว่าก่อ่านว่า อิสสะ เนาะ

..............
คำอ้ายบ้านดู่
ระดับ ป.ตรี

คำอ้ายบ้านดู่

« ตอบ #11 เมื่อ: วันที่ 07 กันยายน 2011, 08:56:30 »

เห็นด้วยตามนั้น

ภิเธยฺย  (ภิไธยะ)
บฏิอิสฺส (ปฏิอิสสะ)
สิาลู้สิกชู้แล (สิาลูกสิกชู้แล)

อย่างว่ามันบ่สมบูรณ์ถ้าหันเกิ่งตังหน้าท่าจะเดาความได้อยู่  แลบลิ้น  แลบลิ้น
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #12 เมื่อ: วันที่ 07 กันยายน 2011, 14:46:30 »

เออๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆๆแต๊ๆคับเป๋นสะสองห้องแต๊ลุนั้นๆๆๆๆๆเหอะๆๆๆๆๆๆๆสุมาเตอะคับต๋ามะดีอิอิ
แมงคอลั่น
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #13 เมื่อ: วันที่ 08 กันยายน 2011, 18:47:08 »

สิขลูกสิกชู้ -ละลูกละเมีย(ไปบวช) ว่าไปจะอั้นนะ
ny zom
ซม ขี้เมี้ยง
ชั้นประถม
*

« ตอบ #14 เมื่อ: วันที่ 23 กันยายน 2011, 12:36:43 »

ของบ่าเก่าอย่างอี้เก็บไว้เน้อจะไปทำลายมันหนา ไว้หือลูกหือหลาน ได้ศึกษา
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 23 กันยายน 2011, 19:40:10 โดย ny zom » IP : บันทึกการเข้า
หน้า: [1] พิมพ์