เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย ยินดีต้อนรับคุณ, บุคคลทั่วไป กรุณา เข้าสู่ระบบ หรือ ลงทะเบียน
วันที่ 29 มีนาคม 2024, 02:40:24
หน้าแรก ช่วยเหลือ เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก

• ข้อมูลหลักเว็บไซต์
  • เชียงรายวันนี้
  • ท่องเที่ยว-โพสรูป
  • ตลาดซื้อขายสินค้า
  • ธุรกิจบริการ
  • บอร์ดกลุ่มชมรม
  • อัพเดทกระทู้ล่าสุด
  • อื่นๆ

ประกาศ !! กรุณาอ่านเพื่อทำความเข้าใจ : https://forums.chiangraifocus.com/index.php?topic=1025412.0

+  เว็บบอร์ด เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย
|-+  ศูนย์กลางข้อมูลเชียงราย
| |-+  เรื่องล้านนา ภาษากำเมือง
| | |-+  ขอถามป่อน้อยป่อหนานปู่จานกะว่าคนฮู้คนมีจิ่มคับ(โปรดใช้วิจารณยานในการอ่าน)
หน้า: [1] พิมพ์
ผู้เขียน ขอถามป่อน้อยป่อหนานปู่จานกะว่าคนฮู้คนมีจิ่มคับ(โปรดใช้วิจารณยานในการอ่าน)  (อ่าน 2775 ครั้ง)
MANGMAN
เตรียมอนุบาล
*

« เมื่อ: วันที่ 10 สิงหาคม 2011, 01:02:26 »

ขอเข้าเรื่องเลยเนาะคับคือแฟนผมมันเปิดร้านถ่ายเอกสารพิมพ์งานแล้วกำนี้มันจ้างละอ่อน(ก็บ่ละอ่อนเต่าใดและคับ)แล้วละอ่อนมันเป็นแม่ยิงแล้วพกพระลั่งงั่งไว้ในแต่วลิงตอนแรกก็บ่ฮู้และคับแต่อยู่ๆงานตี่เกยนักลูกก้าตี่เกยเข้าร้านมาประจ๋ำตึงขาจรขาประจ๋ำก็หายหน้าหายต๋าไปอย่างว่างานน้อยเงินน้อยคับ  แล้วก็มีป่ออุ้ยคนนึ่งเปิลมาตัก(อุ้ยเปิลมาร้านประจ๋ำ)ว่่ามีของดำอยู่ในร้าน  แต่ก่อนตี่ป่ออุ้ยเปิลจะมาตักก็ฮู้สึกอยู่เหมือนกันเพราะแฟนผมมันมีสัมผัสกับเรื่องหมู่นี้  ในร้านตี่เปิดไฟจ่นแจ้งแต่มันก็ดูมืดๆ หม่นๆ แฟนผมจากตี่หน้ามันผ่อจื่นถึงแม้จะยะก๋านนักอิดปั๋นฮือก็ยังผ่อดีผ่อจื่นต๋า ก๋ายเป็นว่าตึงร้านตึงคนหมดสง่าราสีลงไป สืบมาสืบไปเลยฮู้ว่าน้องเปิลมีเปิลพกพระลั่งงั่ง ซึ่งมันบ่าใจ่ของดีเป็นของเสื่อมมีไว้ยะฮื้อหมกหมุ่นกามรม ไอ้เฮาจะไปห้ามบ่ฮื้อเปิลพกมาก็เป็นเรื่องส่วนตั๋วของเขา ของนั้นมันบ่ามีผลกับผมเพราะผมมีครูพระส่วนในร้านแฟนผมมีพระพิกขเนศแล้วก็เจ้าตี่ก็แฮงอยู่แต่ก๋ายเป๋นว่ามันขึดมันจาเป๋นแก๋นไปเหีย บ่อมีคนเข้าร้านงานตี่กำลังจะได้เงินมันก็หลุดมือไปเหีย ตึงงานตึงลูกค้าก็บ่อเข้าร้าน กั้นจะไล่น้องเปิลออกมันก็บ่อใจ่ตี้ กั้นผมจะไปอู้กับน้องเปิลเรื่องนี้มันก็ผ่อบ่องามเต่าใด จะไปถามวิธีแก้วิธีกั๋นใผไปไขว่กำเดวเปิลจะหาว่าเฮาผีบ้าแหม ก็เลยมาโพสถามคนฮุ้เผื่อเปิลจะมีใจ๋จ่วย ก็ขอขอบคุณมาล่วงหน้าเน่อคับ ถ้ามีอะหยังตี่ผมได้โพสไว้ผิดพลาดประก๋านใดก็ขออภัยมา ณ ตี่นี้โตยเน่อคับ
neoclassic
ชั้นประถม
*

« ตอบ #1 เมื่อ: วันที่ 10 สิงหาคม 2011, 11:57:27 »

น่าฮั่นใจครับผม  ดีแล้วตี่บาเอาละอ่อนในร้านออก  ถือว่า ใจเอายังมีเมตตาอยู่  การก้าการขาย มันกามีขึ้นลงเป็นธรรมดา  ตามตี่ได้อ่านตี่เล่ามา ถ้าแฟนของ เปิ่นถือครูบาอาจารย์และก่ามีพระศรีคเณศเป๋นเก้าอยู่แล้ว ถือเป็นสิ่งดีนักแล้ว  แต่ขอแนะนำเพิ่มเติมดีกว่าเนาะครับ จะเจื่อบ่าเจื่อก่าพิจารณาเอาตามเก้าตามเหตุเอาเต๊อะ   แนะนำว่า หา ส้มป่อยเดือนห้า ของขลังบ้านเอานี่หละ มาเน็บแก้ไว้ หน้าประตูตางเข้าร้านของเฮา แหมอย่างหนึ่ง มีเวลา มีปัจจัยเพียงพอ  หาเทวรูปหรือฮูปภาพ พระแม่ลักษมี มาไว้ในร้านโตยจะดีจ๊าดนักครับ ขอบารมีเปิ่นมาช่วยฮื้อฮิมาก้าขึ้น ครับ  ขอฮื้อผ่านพ้นขาลง โดยเร็วเน้อ

กำลังใจปรมัตถ์ คือใจที่มั่นคงในความดี
neoclassic
ชั้นประถม
*

« ตอบ #2 เมื่อ: วันที่ 10 สิงหาคม 2011, 12:00:42 »

แนบฮูปพระแม่ลักษมีมาฮื้อครับ  ผมจำบ่าได้ว่าหาเอามาจากเวปไหน   ก็นึกโมทนาบุญฮื้อกับเจ้าของฮูปตี่เปิ่นเอามาลงแบ่งปัน ก่าแล้วกันเนาะ

* 4e26b8a6d500a.jpg (76.86 KB, 344x500 - ดู 4207 ครั้ง.)

กำลังใจปรมัตถ์ คือใจที่มั่นคงในความดี
yuan lanna
*

« ตอบ #3 เมื่อ: วันที่ 10 สิงหาคม 2011, 15:42:07 »

หันบางจื่อเปิ้นฮ้องไอ้งั่ง  เปิ้นว่าเป็นของต่ำถ่อย ไสยดำ เกยได้ยินเปิ้นลองว่าเป็นของแต้บ่าแต้โดยเอาแม่ยิงเตียวข้าม ถ้าขึ้นจื่อว่าพระก็บาปกันหมด เข้ามาผ่อเพราะแปลกใจ๋ว่าอี่น้องนั่นพกยะหยัง หันมีแต่ป้อจายเปิ่นเล่นกัน ถ้าอัปมงคลจะอั้นท่าจะเป็นของแต้ละก๊าหื้อความเห็นหน้อยเน้อครับ ตะก่อนผมเกยได้อิ่นอันหนึ่ง เปิ้นว่าของแต้ล่ะดีขนาด แม่บ้านเปิ้นรำคาญผัวกลัวผัวเปิ้นฮ้ายก็เลยเอาหื้อ ไหว้พระแล้วก่อนนอนกำมาแยงไปแยงมาแล้ววางไว้หัวนอน คืนนั้นเป็นเรื่องฝันว่าแมงสาบไต่ตามตัว ตัวหนึ่ง (ผมจังแมงสาบ) เอามือบี้เหม็นติดมือแหม เจ๊ามานั่งกึ้ด ก็มือตี่กำอิ่นนั่นน่ะ เลยเอาหื้อคนอื่นไปเหีย ของแต้ล่ะแต่บ่เสียดายสักหน้อย ก็อัปมงคลนี่ล่ะครับ
MANGMAN
*

« ตอบ #4 เมื่อ: วันที่ 13 สิงหาคม 2011, 17:09:27 »

ขอบคุณจาดนักคับตี่จ่วยตอยกำลังมีเวลาเข้ามาอ่านกระทู้คับ
ดอกหญ้า ละอ่อนเมืองพาน
*

« ตอบ #5 เมื่อ: วันที่ 22 สิงหาคม 2011, 19:15:46 »

เต่าตี่ผมได้อ่านมานะครับ ผมก็หันใจมากๆครับ ของอย่างอี้ไผบ่าปะกับตั๋วเก่าตึงบ่าฮู้ครับ
 ผมอยากจะจ่วยนะครับ แต่ติดตี่ว่าผมอยู่เจียงใหม่ครับ ผมก็เป็นคนเจียงฮายเหมือนกัน ผมอยากฮู้ว่าตอนนี้ตี่ร้านยังเป็นอาการแบบนั้นอยู่ก่อครับ ถ้ายังเป็นอยู่ผมจะจ่วยครับ พอดีผมได้ลูกอมผีกลัว ของครูบาที่ผมนับถือมากๆ ผมจะหื้อบ่าดายนะครับ บ่าต้องกลัวผมเอาตังครับ จะไดก็ติดต่อมาหาผมนะครับ 089-6321076
ny zom
ซม ขี้เมี้ยง
ชั้นประถม
*

« ตอบ #6 เมื่อ: วันที่ 24 กันยายน 2011, 22:12:06 »

หน้าหันใจ๋ครับ ไผบ่าเจื่อบ่าดีลบลู่ น้อ มันทำหื้อจิตใจ๋เศร้าหมอง กึดอะหยังบ่ออก เลยทำหื้อบ่มีเสน่ห์ คนบ่ไค่เข้าร้าน ผมมีวิธีแก้ครับ คือผมมีกาถา ผมจะบอกหื้อ กาถามีอยู่ว่า "นะเมตตา โมกรุณา พุทธเป๋นตี่ฮัก ธาเห็นประจักษ์ ยะแห่งบุรุษญิ่งจาย จิตตินิมิตดี" ก่อนจะเปิดร้านหื้อทำใจ๋หื้อเป๋นสมาธิ แล้วก่อว่ากาถานี้ ลองเอาไปใจ้ผ่อลอ เผื่อจะได้ผลน้อ ถ้าได้ผลก่อโพสมาบอกเน้อ แล้วก่อบอกต่อๆๆกั๋นไป เพื่อเอาบุญน้อครับ
MANGMAN
*

« ตอบ #7 เมื่อ: วันที่ 18 กุมภาพันธ์ 2012, 16:33:39 »

ขอสุมาเตอะครับบ่ได้เข้ามาตอบพอดีมันมีเรื่องมีราวยะฮื้อน้องเปิลต้องออกจากร้านไปเหียโดยตี่น้องเปิลบ่าเต็มใจไปซักเต่าใดก็ลองอยู่หลายวิธีเหมือนกันนอกจากหาของมาแก้แล้วก็หมันทำบุญถวายสังคทานกรวดน้ำหมั่นๆแล้วสุดท้านน้องเปิลก็ออกไปเองบ่าฮู้ว่าแป้ภัยตั๋วเก่าก่อก็บ่าฮู้หนาครับ(แต่ในใจลึกๆแล้วก็กึดว่าเปิลไปเองก็ดีแล้ว)สุดท้ายนี้ก็ขอขอบคุณกู่ต่านที่จ่วยตอบเน่อครับแต่สำหรับคนตี่เข้ามาอ่านก็บ่าดีกึดว่าเป็นเรื่องบ่าแต้เป็นเรื่องเหลวใหลน่าครับเพราะของจะอี้ใผบ่าปะกับตั๋วบ่าฮู้
หน้า: [1] พิมพ์