เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย ยินดีต้อนรับคุณ, บุคคลทั่วไป กรุณา เข้าสู่ระบบ หรือ ลงทะเบียน
วันที่ 19 เมษายน 2024, 02:22:21
หน้าแรก ช่วยเหลือ เข้าสู่ระบบ สมัครสมาชิก

• ข้อมูลหลักเว็บไซต์
  • เชียงรายวันนี้
  • ท่องเที่ยว-โพสรูป
  • ตลาดซื้อขายสินค้า
  • ธุรกิจบริการ
  • บอร์ดกลุ่มชมรม
  • อัพเดทกระทู้ล่าสุด
  • อื่นๆ

ประกาศ !! กรุณาอ่านเพื่อทำความเข้าใจ : https://forums.chiangraifocus.com/index.php?topic=1025412.0

+  เว็บบอร์ด เชียงรายโฟกัสดอทคอม สังคมออนไลน์ของคนเชียงราย
|-+  ศูนย์กลางข้อมูลเชียงราย
| |-+  เรื่องล้านนา ภาษากำเมือง
| | |-+  เริ่มต้น แสดงความเป็นล้านนาของเฮา
หน้า: [1] พิมพ์
ผู้เขียน เริ่มต้น แสดงความเป็นล้านนาของเฮา  (อ่าน 1310 ครั้ง)
uddtar
บุคคลทั่วไป
« เมื่อ: วันที่ 25 กุมภาพันธ์ 2011, 14:49:48 »

ร่วมแสดงความเป็นล้านนา  ของเฮา  โดยก๋าน  ส่งจดหมายหากั๋นใจ๋  ลงท้าย  ที่อยู่  กำว่า   ล้านนา  แตนกำว่า ประเทศไทย

เชียงรายพันธุ์แท้
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #1 เมื่อ: วันที่ 25 กุมภาพันธ์ 2011, 22:42:02 »

ตึงวันนี้ถ้าได้มีโอกาสเขียนจดหมาย
ผมก็จะจ่าหน้าซอง 2 ภาษาเลยครับ
ภาษาหนึ่ง ภาษาล้านนา (ตั๋วเมือง)
แหมภาษา ก็ภาษากรุงเทพฯ (อักษร THAILAND)
อาจจะเปลืองหมึกปากก๋าพ่อง แต่ก็ภูมิใจ๋ครับ
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #2 เมื่อ: วันที่ 26 กุมภาพันธ์ 2011, 12:55:31 »

อย่างแต๊เห้ยอ้ายเจียงฮายพันธ์แต๊   ได้อยู่มาหากันพ่องเน้อ
zexiez
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #3 เมื่อ: วันที่ 27 กุมภาพันธ์ 2011, 00:24:39 »

อ้ายเจียงฮายพันธุ์แต๊ครับ ใส่ฮูปจาไดว่า??? ย๊ะบ่จ้าง
natta2533
ชั้นประถม
*

« ตอบ #4 เมื่อ: วันที่ 27 กุมภาพันธ์ 2011, 14:41:12 »

เอออั้นอ้ายเจียงฮายพันธ์แต๊คับ หลังจากได้อ่านข้อความของอ้ายแล้วเยียะหื้อกึดได้อย่างคับ    อ้ายยังบ่าเป๋นตั๋วตั้งเซาะฮวมเอาคนที่จ้างตั๋วเมืองมาฮ่วมกั๋นแล้วจัดการเป๋นสมาชิกกลุ่มน้อยๆเขียนจดหมายตี้เป๋นตั๋วเมืองหากั๋น   แอ่วอู้กั๋นสันนี้ถ้าจะดีหนะคับ  ย้อนว่าในเวปมันเขียนเป๋นตัวเมืองบ่าได้อะ      กึดว่าถ้าเยียะแต๊ถ้าจะดี    ก่อหันว่าถ้าจะมีก้าอ้ายตี้เป๋นตี้นับถือของคนบอร์ดนี้ตี้ปอจะกึดเยียะฮวมคนได้..........
  อิอิเป๋นมอกกำกึดนาคับไปฟั้งฟ้าวจ่มด่ากั๋นเน้อ ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #5 เมื่อ: วันที่ 27 กุมภาพันธ์ 2011, 16:12:12 »

เอออั้นอ้ายเจียงฮายพันธ์แต๊คับ หลังจากได้อ่านข้อความของอ้ายแล้วเยียะหื้อกึดได้อย่างคับ    อ้ายยังบ่าเป๋นตั๋วตั้งเซาะฮวมเอาคนที่จ้างตั๋วเมืองมาฮ่วมกั๋นแล้วจัดการเป๋นสมาชิกกลุ่มน้อยๆเขียนจดหมายตี้เป๋นตั๋วเมืองหากั๋น   แอ่วอู้กั๋นสันนี้ถ้าจะดีหนะคับ  ย้อนว่าในเวปมันเขียนเป๋นตัวเมืองบ่าได้อะ      กึดว่าถ้าเยียะแต๊ถ้าจะดี    ก่อหันว่าถ้าจะมีก้าอ้ายตี้เป๋นตี้นับถือของคนบอร์ดนี้ตี้ปอจะกึดเยียะฮวมคนได้..........
  อิอิเป๋นมอกกำกึดนาคับไปฟั้งฟ้าวจ่มด่ากั๋นเน้อ ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม ยิงฟันยิ้ม

.

* 001.jpg (46.05 KB, 768x431 - ดู 241 ครั้ง.)
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: วันที่ 28 กุมภาพันธ์ 2011, 19:56:00 โดย เชียงรายพันธุ์แท้ » IP : บันทึกการเข้า
zexiez
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #6 เมื่อ: วันที่ 27 กุมภาพันธ์ 2011, 23:17:19 »

ไขได้มา ก่เลยจั๊ดไปครับ

* untitled.jpg (54.81 KB, 1038x202 - ดู 264 ครั้ง.)
inta
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #7 เมื่อ: วันที่ 28 กุมภาพันธ์ 2011, 20:49:59 »

ตั๋วหนังสือเขียนงามแต้ๆ

สนใจ โทร 086-9176511
คนฮักหมา
ชั้นประถม
*

« ตอบ #8 เมื่อ: วันที่ 28 กุมภาพันธ์ 2011, 21:19:44 »

ขอฮวมโตยแหมแฮงครับ อั้นว่าก้าเขียนบ่าปอเต้าไดนะครับแต่ภาษาอู้นี้ก่ะครับละอ่อนบ่าเด๋วอู้เมืองจะบ่าเป๋นล่ะ ป้ออู้เมือง แม่อู้เมือง แต่ดั้น...สอนลูกอู้ภาษากรุงเทพ.ก้าป้อกับแม่มันก่ะอู้ปะแลดไปปะแลดมาหั้นน่ะน๊า....เฮ้อ.(ก้ายหนาด)....สุมาเต้อะอู้เล่นบ่าดายเน้อบ่าได้ว่าหื้อไผเน้อ
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #9 เมื่อ: วันที่ 28 กุมภาพันธ์ 2011, 21:52:51 »

ขอฮวมโตยแหมแฮงครับ อั้นว่าก้าเขียนบ่าปอเต้าไดนะครับแต่ภาษาอู้นี้ก่ะครับละอ่อนบ่าเด๋วอู้เมืองจะบ่าเป๋นล่ะ ป้ออู้เมือง แม่อู้เมือง แต่ดั้น...สอนลูกอู้ภาษากรุงเทพ.ก้าป้อกับแม่มันก่ะอู้ปะแลดไปปะแลดมาหั้นน่ะน๊า....เฮ้อ.(ก้ายหนาด)....สุมาเต้อะอู้เล่นบ่าดายเน้อบ่าได้ว่าหื้อไผเน้อ

เปื้อนผมคนเจียงใหม่ มันด่าหมู่คนเมืองที่สะลิดอู้ไทยใส่กั๋นว่า
"บ่าฮ่าหมู่นี้มันไปกิ๋นเยี่ยวไทยมา สาบไบ้สาบง่าว"
อันนี้เป๋นความหันส่วนตั๋วของเปื้อนผมหนาครับ
ปอดีว่ามันชอบอู้ใส่อารมณ์น่ะครับ
คนฮักหมา
ชั้นประถม
*

« ตอบ #10 เมื่อ: วันที่ 01 มีนาคม 2011, 21:33:36 »

เปื้อนผมคนเจียงใหม่ มันด่าหมู่คนเมืองที่สะลิดอู้ไทยใส่กั๋นว่า
"บ่าฮ่าหมู่นี้มันไปกิ๋นเยี่ยวไทยมา สาบไบ้สาบง่าว"

แม่นล่ะครับผมฮู้จักคนในเจียงใหม่หลายๆคนเปิ่นเป๋นถึงเจ้าของร้านเงินร้านทอง

เจ้าของรีสอร์ท กับเจ้าของแหมหลายๆอย่างในเจียงใหม่เปิ่นยังบ่าอู้ไทยกับหมู่คนเมืองอย่างเฮา

เลยผมก่ะเลยถามเปิ่นไปว่าอ้ายจะไดบ่าอู้ไทยกับลูกก้าเปิ่นบอกว่าบอกฮกอ้ายฮ้อยฮิมน้ำ

ปิงนิป้ออ้ายก่ะบ่าสอนอู้ไทยแม่อ้ายก่ะบ่าสอนอู้ไทย อ้ายยังอู้ไทยได้ แล้วกำเมืองเลาะ

เฮาจะบ่าฮักสาใว้กะ ลูกอ้ายก่ะอู้เมืองกำเมืองโตยตลอด แต่ตอนนี้อู้ได้เป๋นสีห้าภาษาปุ้น

(สุมาเต้อะครับเต้าตี้ได้ยินมาเน้อ) แต่ผมเอามากึดกะสงสัยจะแต้ฮะเฮ้ย....ป้อก่ะบ่าได้

สอบแม่ก่ะบ่าได้สอนผมก่ะอู้ได้ฝังออกอยู่นะเฮ้ย.....
zexiez
บุคคลทั่วไป
« ตอบ #11 เมื่อ: วันที่ 01 มีนาคม 2011, 22:14:22 »

อู้จะอี้ผมก่เริ่มหนั๊กใจ๋ครับ เพราะผมก่หาหมู่อู้เมืองเขียนเมือง หุมซอ นี้ แทบบ่ได้เลยยยย ผมก่จ้าดไขฮักษาไว้หนา แต่มันบ่มีหมู่ ย๊ะหยังลำบากกก
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #12 เมื่อ: วันที่ 01 มีนาคม 2011, 22:17:15 »

อู้จะอี้ผมก่เริ่มหนั๊กใจ๋ครับ เพราะผมก่หาหมู่อู้เมืองเขียนเมือง หุมซอ นี้ แทบบ่ได้เลยยยย ผมก่จ้าดไขฮักษาไว้หนา แต่มันบ่มีหมู่ ย๊ะหยังลำบากกก

ในมอชอมีงานเกี่ยวกับวัฒนธรรมล้านนาหมั่นๆ ส่วนมากจะจัดงานตี้หอศิลป์มอชอ
คนในงานมีหลายแนว ถ้ามีโอกาสลองไปแอ่วผ่อเน้อ
krirung
ระดับ ป.ตรี

« ตอบ #13 เมื่อ: วันที่ 05 มีนาคม 2011, 07:14:50 »

ต้องหื้อมีการเฮือนก่านสอน กำเมืองตั๋วเมืองนักๆครับ
หน้า: [1] พิมพ์